Print this page
Rakamları Kavrama

Rakamları Kavrama

Rakamların zihinde anlamlı şekilde oluşturulması ve her bir rakamda kalıcı öğrenmenin sağlanması/pekiştirilmesi.

Additional Info

Goal:
Cognitive accessibility, Academic skills
Students age range:
6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18
Curriculum area:
Maths
Year period:
All year long
Step by step description, including actions to be developed for preparation and implementation:
10 bölmeli (altlı üslü 5’er) ahşap veya dayanıklı kartondan her bölmenin üzerine sırasıyla(0-9 arası) görünür şekilde yazılmış rakamların olduğu materyal hazırlanır. Her rakamla eşleşebilecek kadar yeterli miktarda ahşap boncuk(tercihen hepsi tek renk) temin edilir. Öğretmen her bir rakamın yerini tahta bölmede gösterip adedince ahşap boncuğu bölmeye koyar. Öğrenciye de gösterdiğinin aynısını yapmasını söyler. Her bir rakam için bu öğretim yapılır. Böylece rakam öğretimi pekiştirilmiş olur. 0 rakamı için boş bırakılır ve ‘yok, boş’ olduğu kavratılır. Tam öğrenme sağlanıncaya kadar öğretim tekrar edilir.
Resources to be used, including human resources, materials and spaces:
Öğretimde bir öğretmen yeterlidir. Eğitim birebir ve sınıfta gerçekleştirilir. Ahşap rakam yazılı ve bölmeli kutu, ahşap tek renkten oluşan en az 45 adet boncuk.
Difficulties found while implementing it:
Öğrencinin hazırbulunuşluk düzeyine dikkat edilmeli, her bir rakamın öğrenciye önceden kavratılmış olması gereklidir. Bu uygulama pekiştirme amaçlıdır.
The official webpage for the good practice:
Please enter the URL for the good practice at your school or any other internet place. If you don’t have a specific URL for your practice, then enter the URL of your school.
Use of this site constitutes acceptance of our user agreement (effective 3/21/12) and privacy policy (effective 3/21/12).
Your privacy rights. The material on this site may not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with the prior written permission of Autism Units.
No Internet Connection