person_outline
EN FI FR DE IT PL PT ES SV TR

Filter & Search

Keyword

Goal

Curriculum area

Students age range

Author

Renk köşesi
renkli toplar ..

Renk köşesi

Hazırbulunuşluk ve ön koşul becerilerin tamamlanmasıyla birlikte,otizmli ve özel gereksinimli bireylerle kolaylıkla ve eğlenceli bir şekilde yapılabilecek olan Renk köşesi etkinliğimizde,öğrencilerde hareket halindeyken,dikkat ve koordinasyonu geliştirmeyi,bilişsel olarak ta renk kavramını öğretmeyi amaçlamaktayız.

Download attachments:

Additional Info

Goal:
Academic skills, Social communication
Students age range:
3, 23
Curriculum area:
Not related
Year period:
All year long
Step by step description, including actions to be developed for preparation and implementation:
Bu etkinlik otistik öğrencilerin kavram becerilerini kullanarak, dikkat ve odaklanma sürelerinin arttırılmasını,ayrıca merkezi sinir sistemi ile hareket sistemi arasındaki koordinasyonu geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu etkinlik için öğrencinin ya da öğrencilerin alıcı dil becerilerinin açık olması etkinliğin verimini arttıracaktır. İletişim öğretmen tarafından başlatılır. Öğretmen model olma yöntemini kullanarak,öğrencilere neler yapılması gerektiğini gösterir.Daha sonra öğrencinin etkinliği yapması için öğretmen tarafından yönerge verilir. Daha önceden öğretmen tarafından hazırlanmış etkinlik ortamında her bir köşede her bir rengi temsil eden bant ya da kartonlar duvara yapıştırılmıştır.Daha sonra bu 4 ana rengi temsil eden farklı renkteki plastik yumurtalar öğrencilerin önüne bırakılır ve bir rengi seçmeleri istenir.Öğrenci renkli yumurtayı aldıktan sonra,etkinlik alanında daire çizerek yürümesi istenir.Öğrenci yürümeye devam ederken elindeki yumurtanın renginde olan köşeden geçerken durması beklenir.Bu etkinlik birden fazla öğrenci arka arkaya dizilerekte yapılabilir.
Resources to be used, including human resources, materials and spaces:
Bu etkinlik için tek öğretmen yeterlidir. Öğretmenin bu etkinlik için aynı formda ve boyutta renkli yumurtalara ve köşelerde bu renkleri temsil eden bant ya ya kartonlara ihtiyacı vardır. İlk etapta tek bir renk yumurta o rengi temsil eden bir renk köşesi yeterli olabilir. Daha sonra,öğrencinin performansına göre, farklı renkte yumurtalar ve bu renkleri temsil eden köşeler arttırılabilir. Öğrencinin ya da öğrencilerin iletişim becerileri dikkate alınarak bireysel ya da grupla etkinlik yapılması amaçlarımızın niteliğini etkileyebilir. Eğer sosyal gelişimi ve iletişim becerileri iyi durumda öğrencilerle çalışılıyorsa birden çok öğrenci etkinliğe katılabilir.
Difficulties found while implementing it:
Öğretmen,öğrencinin renk kavramı konusundaki bilişsel performansını belirleyebilmiş ve öğrenciye model olma yöntemiyle etkinliği açıklayabilmişse,herhangi bir problem ortaya çıkmayacaktır.
The official webpage for the good practice:
http://selcukluisuygulama.meb.k12.tr
Login to post comments

Partner

 

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. 

No Internet Connection