person_outline
EN FI FR DE IT PL PT ES SV TR

Filter & Search

Keyword

Goal

Curriculum area

Students age range

Author

Renkleri Eşleştiriyorum

Hazır bulunuşluk düzeyi uygun hale getirildiğinde uygulanması eğlenceli bir etkinlik. Öğrenci  eline aldığı ponponun  rengini  söyleyerek uygun bölümde biriktirir. Bir renkteki ponpon bitince diğer renge geçerek aynı işlemi devam ettirir.

Additional Info

Goal:
Academic skills
Students age range:
6, 14
Curriculum area:
Humanities
Year period:
All year long
Step by step description, including actions to be developed for preparation and implementation:
Bir kutu içerisine sarı, kırmızı, mavi, yeşil, siyah ve beyaz renklerden oluşan ponponlar konularak, öğrenciye bu kutu verilir. Diğer tarafta bu renkleri eşleştirmek için oluşturulmuş renk kutusu öğrenciye gösterilerek eşleştirmesi istenir. Öğrenci renklerin isimlerini söyleyerek ponponları uygun bölüme koyar. Bir renkteki ponpon bitince diğer renge geçerek uygulamayı tamamlar.
Resources to be used, including human resources, materials and spaces:
Uygulama için tek öğretmen yeterlidir. Sınıf ortamında uygun materyallerle uygulanır. Renkli ponponlar, eşleştirme bardakları kullanılır.
Difficulties found while implementing it:
Öğrenciye önceden renk bilgisinin verilmesi ve çeşitli faaliyetlerle desteklenmesi gerekmektedir.
The official webpage for the good practice:
Please enter the URL for the good practice at your school or any other internet place. If you don’t have a specific URL for your practice, then enter the URL of your school.
Login to post comments

Partner

 

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. 

No Internet Connection