person_outline
EN FI FR DE IT PL PT ES SV TR

Filter & Search

Keyword

Goal

Curriculum area

Students age range

Author

PONPONLARLA SAYI EŞLEŞTiRME
Öğrenci maşa kullanarak ponponlarla sayıları eleştiriyor.

PONPONLARLA SAYI EŞLEŞTiRME

Bu uygulama:Nesneleri saymayı, nesne ile sayıları eşleştirmeyi, el göz koordinasyonunu sağlamayı, ince motor becerilerini geliştirmeyi, eğlenerek öğrenmeyi hedefler.

Additional Info

Goal:
Cognitive accessibility, Academic skills
Students age range:
12
Curriculum area:
Maths
Year period:
All year long
Step by step description, including actions to be developed for preparation and implementation:
1)Öğrenci çalışma masasına asetat kalemle 1 den 5 kadar/ yada öğrencinin tanıdığı sayıya kadar yazılır,sayı dikdörtgen içine alınır. 2) Sayıların altına ponponların konulacağı daire çizilir ve sayıların bulunduğu kutucuk ve daire çizgi ile birleştirilir. 3)Ponponların hepsini içine alabilecek boyutta plastik bir kutu. 4) ponponları taşımada kullanılacak maşa yada mandal. Çalışmaya başlamadan önce öğrencinin alt kazanımları dikkate alınır. Çalışma öğrenciye gösterip yaptırma, rol model, düz anlatım,sözel ipucu, işaretle ipucu gibi yöntem ve teknikler kullanılarak öğrenciye aktarılır. Çalışma evresi: Öğrenciye masada yazılı olan 1 sayısı gösterilir, bu kaç? Sorusu yöneltilir.Öğrenci 1 diye ifade ettikten sonra: 1sayısının altındaki daire gösterilir ve "1 ponpon al buraya bırak " komutu verilir.Öğrenci maşa ile 1ponponu istenilen yere kadar düşürmeden taşır ve dairenin içine bırakır. Bu uygulama sırayla diğer sayılarla da çalışılır. Eğitim sürecinde gerektiğinde ipucu verilir, zamanla ipucu, komutlar silikleştirilir ve sonlandırılır.
Resources to be used, including human resources, materials and spaces:
Uygulamayı yapacak uzman: Özel eğitim öğretmeni, Materyal: öğrenci çalışma masası, plastik kutu, ponpon,maşa veya mandal.
Difficulties found while implementing it:
Zorluğu yok.
The official webpage for the good practice:
Please enter the URL for the good practice at your school or any other internet place. If you don’t have a specific URL for your practice, then enter the URL of your school.
Login to post comments

Partner

 

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. 

No Internet Connection