person_outline
EN FI FR DE IT PL PT ES SV TR

Filter & Search

Keyword

Goal

Curriculum area

Students age range

Author

dil gelişim etkinliği

otizmli öğrencilerin dil gelişimine katkıda bulunmak amacıyla öğrenci ile görsel kartların kullanımı ve öğrencinin konuşmaya teşvik edilmesi amaçlanmaktadır.

Additional Info

Goal:
Social communication
Students age range:
5, 14
Curriculum area:
Literacy
Year period:
All year long
Step by step description, including actions to be developed for preparation and implementation:
otistik öğrenciye bir eylem görseli verilir. örneğin Ali aldı. daha sonra öğrenciye Ali nin ne almış olabileceği sorusu yöneltilerek öğrencinin iletişime geçmesi sağlanır. öğrenciye Ali ne alsın sorusu sorulur. ve öğrenciden önündeki görsellerden birini seçmesi beklenir. öğrenci elma görselini öğretmen tarafından verilen cümleye yapıştırması istenir. ve öğrenci Ali elma aldı. cümlesini kurar. ardından öğretmen Ali kaç tane elma aldı sorusunu sorar. öğrenci örneğin 2 rakamını alarak karşısındaki cümleye yapıştırır. ve cümleyi söylemesi için teşvik edilir. öğrenci Ali 2 elma aldı. şeklinde cümleyi söylediğinde öğretmen amacına ulaşmıştır. burada otistik bireyin ilgi duyduğu nesneler ya da yiyeceklerin seçimi öğretmenin işini kolaylaştırabilir.
Resources to be used, including human resources, materials and spaces:
faaliyetin planlanması aşamasında otistik bireyin zaafı olduğu yiyecekler ya da ilgi duyduğu nesne görselleri kullanılmalıdır.
Difficulties found while implementing it:
öğrencinin dikkat süresi, hazır bulunuşluk düzeyi ya da çalışma süresinin uzun olması faaliyeti zorlaştırabilir.
The official webpage for the good practice:
Please enter the URL for the good practice at your school or any other internet place. If you don’t have a specific URL for your practice, then enter the URL of your school.
Login to post comments

Partner

 

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. 

No Internet Connection