person_outline
EN FI FR DE IT PL PT ES SV TR

Filter & Search

Keyword

Goal

Curriculum area

Students age range

Author

Blok Oyunu

Bloklar kullanılarak çeşitli şekiller yapılacak. Bloklar üst üste veya farklı şekillerde dizilerek çocuğun farklı şekilleri tek başına yapması sağlanacak.

Additional Info

Goal:
Independent/life skills, Social communication
Students age range:
5, 10
Curriculum area:
Not related
Year period:
Any moment
Step by step description, including actions to be developed for preparation and implementation:
BLOKLARLA OYUN OYNAMA 1. basamak: Bloklardan aynı renkte olan iki tanesini alın, birini kendi önünüze diğerini de çocuğun önüne koyun. Kendi bloğunuza dokunup çocuğa “sen yap” diyerek çalışmaya başlayın. Çocuğu, kendi bloğuna dokunmasını teşvik edin. Başlangıçta sizin bloğunuza dokunabilir. Zaman içinde siz kendi bloğunuza dokununca çocukta sizi taklit ederek kendi bloğuna dokunur hale gelecektir. Çocuk kendi bloğunu kendi başına önüne alana kadar devam edin. 2. basamak: Bu basamakta çocuğa iki blokla oynama öğretilir. Kendi önünüze ikinci bloku alıp, dokununuz, çocuğunda aynı hareketi yapması için teşvik ediniz. Önünüzdeki bloğun üzerine diğer bloğu koyunuz. Çocuğunda önündeki bloğun üzerine diğer bloğu koymasını teşvik edin. 3. basamak: Bu basamakta çocuğa üç blokla oynama öğretilir. Kendi önünüze üçüncü bloku alıp, dokununuz, çocuğunda aynı hareketi yapması için teşvik ediniz. Önünüzdeki iki bloğun üzerine diğer bloğu koyunuz. Çocuğunda önündeki bloğun üzerine diğer bloğu koymasını teşvik edin, koyma hareketini taklit etmeye başladıktan sonra onun sizin yaptığınız “kule” yi taklit edebilmesini sağlamak için blok sayısını arttırınız. 4. basamak: Çocuk bloklarla oynamaya ve yardımsız olarak kule inşa etmeye başladığında daha karmaşık oyunları öğretmeye başlayabilirsiniz. Bu aşamada farklı boyutlardaki bloklar çeşitli inşa çalışmaları yapılabilir. Her basamakta çocuk sözel ve fiziksel yardımla teşvik edilmeli “sende yap”, “benim gibi yap” yönergeleri verilmelidir. Sizin yaptığınız şekli taklit etmeyi öğrendikten sonra hızlı bir şekilde yaptığınız şekli bitirmelisiniz. Bu aşamada ona sadece sizin hareketlerinizi taklit etmeyi değil “son ürünü” öğretmelisiniz. Çocuk bu yöntemle inşa etmeyi bir kez başardıktan sonra şimdi kulenin yanına başka bir şekil inşa edebilir. Böylece çocuk birden çok şekil yapabilir. 5. basamak: Çocuk sizi taklit ederek bloklardan çeşitli şekiller inşa etmek için gerekli olan parçaları öğrendikten sonra siz kendi bloklarınızı ortadan kaldırıp çocuğunuzdan kendi blokları ile çeşitli şekiller inşa etmesini isteyebilirsiniz. Daha sonra çocuğa bu şekillerin adlarını öğretebilirsiniz.
Resources to be used, including human resources, materials and spaces:
Bu etkinlik bir öğretmen tarafından uygulanabilir. Bu etkinliğin çocuğa öğretilmesi için farklı renklerde iki blok seti gerekmektedir. İleri aşamada daha küçük ve farklı boyutlarda bloklar gerekmektedir. Bloklarla oynamayı çocuğa öğretmeye hazırlanırken, çocuğun size kolayca ulaşabileceğiniz mesafede ve bloklarında sığabileceği genişlikte bir masaya karşılıklı oturmalısınız.
Difficulties found while implementing it:
Bu uygulamada uzun sürebilir. Sabırlı olunmalı.
The official webpage for the good practice:
akincilarahmethashas.meb.k12.tr
Login to post comments

Partner

 

The European Commission support for the production of this publication does not constitute an endorsement of the contents which reflects the views only of the authors, and the Commission cannot be held responsible for any use which may be made of the information contained therein. 

No Internet Connection